Kaplica szpitalna

albert

Patron naszej kaplicy często powtarzał słowa:

Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny

Św. Brat Albert

ŚW. BRAT ALBERT – Adam CHMIELOWSKI ZAKONNIK

n_albert

Adam Chmielowski urodził się w Igołomi pod Krakowem 20 sierpnia 1845 r. Wziął udział w Powstaniu Styczniowym, w którym stracił nogę. Po ukończeniu studiów malarskich rozpoczął pracę artystyczną. W pełni sił twórczych porzucił malarstwo i oddał się służbie ubogim, a następnie założył Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. Zmarł w Krakowie 25 grudnia 1916 r. Dnia 22 czerwca 1983 r. w Krakowie Papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a 12 listopada 1989 roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie w poczet świętych. Relikwie św. Brata Alberta znajdują się w kościele Ecce homo przy Domu Generalnym Sióstr Albertynek w Krakowie, ul. Woronicza 10 (Prądnik Czerwony).

Nowenna za przyczyną św. Brata Alberta

sw_albertBoże, nieskończenie dobry i miłosierny, wejrzyj na zasługi świętego Brata Alberta, który za przykładem Twego Syna stał się bratem wszystkich ludzi i przez pokorną posługę najbardziej opuszczonym i skrzywdzonym, ocalał w nich godność ludzką i wzbudzał wiarę w Twoją Opatrzność. Przez Jego wstawiennictwo racz łaskawie użyczyć mi łaski ……… o którą z ufnością Cię proszę. Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu… Święty Bracie Albercie, módl się za nami.