15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego – ustanowił go papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej “Munificentissimus Deus” (łac. Najszczodrobliwszy Bóg), w odpowiedzi m.in. na prośbę polskich biskupów. Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj “Zaśnięciem Matki Bożej“. Uroczystość obchodzona przez Kościół katolicki 15 sierpnia, sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu, ani Jej relikwii. Ale od początku dziejów Kościoła istniała żywa wiara, że Maryja “wraz z ciałem i duszą” została wzięta do nieba. W tym dniu w kościołach święcimy kwiaty , zioła . Dzieje się tak na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Poświęca się więc tego dnia kwiaty, zioła i kłosy zbóż i wierzymy , że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy.
W naszej parafii 15 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej o godz. 10.30 w czasie uroczystej Mszy św. składaliśmy równocześnie dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. Świętowaliśmy nasze parafialne dożynki, święto chleba i tych którzy go współtworzą – Boga i ludzi – rolników .Podczas liturgii poświęcony został przez ks. Proboszcza wieniec dożynkowy przygotowany przez parafian Pobitna. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników. Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony prosiliśmy o Boże Błogosławieństwo w tej niełatwej pracy na kolejny rok, o odwrócenie klęsk i nieszczęść.
Starostowie dożynek złożyli dorodne bochny chleba na ręce Ks. Proboszcza. Na koniec Eucharystii Ks. Proboszcz słowa podziękowania skierował do grupy dożynkowej, za podtrzymywanie tradycji świecenia wieńców w naszej parafii.
[Best_Wordpress_Gallery id=”87″ gal_title=”2018 Dożynki”]