29. Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2021 r. w liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes Kościół katolicki będzie obchodził 29. Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Jeden jest wasz Nauczyciel a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

W tym roku ze względu na stan epidemii nie będzie tradycyjnych odwiedzin osób chorych w szpitalach i domach opieki. Punktem centralnym obchodów będzie Msza św. w intencji ludzi chorych, ich opiekunów oraz całego personelu medycznego, która zostanie odprawiona Bazylice Bernardynów w Rzeszowie o godz. 9.00. Eucharystii będzie przewodniczył bp Jan Wątroba. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi Katolickie Radio „Via” i Radio Rzeszów.

W orędziu na Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty zauważył, że doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Uświadamiamy sobie bardziej naszą zależność od Boga i doświadczamy, że nie mamy ostatecznego wpływu na nasze zdrowie. Choroba budzi pytanie o sens życia, które w wierze skierowane jest do Boga: pytanie, które szuka nowego zrozumienia dla tajemnicy egzystencji, a które nie od razu można odnaleźć.

Franciszek zwrócił uwagę, że choroba ma zawsze konkretne oblicze, i to nie jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych (por. Fratelli tutti, 22).

Odnosząc się do kryzysu pandemicznego Papież stwierdził, że z jednej strony ujawnił on wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie troski o starszych oraz równego dostępu do świadczeń, a z drugiej uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic, którzy dzięki profesjonalizmowi, ofiarności, poczuciu odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagali, pielęgnowali, pocieszali i służyli wielu osobom chorym oraz ich rodzinom.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. św. Jan Paweł II.

Podobne wpisy