Chwalcie łąki umajone… – nabożeństwa majowe 2020

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. W naszej parafii będą one codziennie po Mszy świętej o godz. 18.00, a w niedzielę i święta o 17.30.

Nabożeństwa majowe rozpoczną się 1 maja w święto św. Józefa Robotnika. Będziemy w tym dniu polecali cały świat pracy. Biskupi zachęcają do podjęcia modlitwy w intencji zachowania miejsc pracy dla Polaków, o ustanie epidemii oraz o potrzebny do wzrostu plonów deszcz. Biorąc więc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności stanu epidemii oraz zachętę Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 kwietnia 2020 roku, której fragment brzmi: „Byłoby rzeczą pożyteczną, aby w pierwszym dniu maja – który przypada w piątek – odstąpić od praktyki coraz częściej udzielanej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Bardziej właściwym byłoby uczynić ten dzień dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków”, usilnie zachęcamy do utrzymania praktyki wstrzemięźliwości w piątek dnia 1 maja 2020 roku.

W tym dniu przypada także pierwszy piątek miesiąca. Z powodu epidemii nie będzie odwiedzin chorych w domach. Wszystkich zachęcamy do skorzystania ze Spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej. Można to uczynić w naszym kościele codziennie przed Mszą świętą w tygodniu, a w I piątek miesiąca od godz. 16.30. W tym dniu co 15 minut będzie udzielana Komunia święta, by jak najwięcej osób mogło zadość uczynić trzeciemu przykazaniu kościelnemu: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym należy przyjąć Komunię świętą.

About the Author