Dyspensa Biskupa Rzeszowskiego

Bp Jan Wątroba udzielił dyspensy w związku z aktualną sytuacją w kraju. Ponadto informujemy, że w naszym kościele Msze święte i inne nabożeństwa odbywają się o zwykłych godzinach z zachowaniem podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa.

Jeśli ktoś nie czuje się dobrze, jest osłabiony, przeziębiony lub ma objawy podobne do grypy nie powinien przychodzić do kościoła. Podobnie, jeśli ktoś obawia się o zdrowie własne lub swoich bliskich niech również zrezygnuje z uczestnictwa we Mszy świętej. W takim wypadku nie będzie to grzechem, ale wyrazem roztropnej troski o siebie i bliźnich.

Kropielnice zostały opróżnione i przez jakiś czas nie będzie w nich wody święconej. Znak pokoju przekazujmy sobie skinieniem głowy i życzliwym uśmiechem. Zrezygnujmy z gestu podania ręki. Komunię świętą możemy przyjmować do ust, tak jak zwykle. Prawo Kościoła pozwala nam także przyjmować Jezusa eucharystycznego do rąk. W tym celu należy wyciągnąć przed siebie obie ręce i prawą podłożyć pod lewą tak, aby obie utworzyły znak krzyża. Gdy kapłan położy Najświętszy Sakrament na lewej ręce należy od razu prawą ręką umieścić go w ustach i dopiero potem wrócić na swoje miejsce.

Jeśli wiemy, że w sąsiedztwie lub rodzinie znajdują się osoby chore lub starsze, które są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo, zainteresujmy się nimi i jeśli potrzeba pomóżmy w zakupach lub innych sprawach. Niech niepotrzebnie nie wychodzą na zewnątrz.

Nie ustawajmy w modlitwach o ustanie pandemii koronowirusa. Pamiętajmy także o wzajemnym szacunku, miłości chrześcijańskiej i odpowiedzialności jedni za drugich. 

Podobne wpisy