Parafia św. Jana Pawła II w Rzeszowie
Z ks. Mariuszem Nowakiem – proboszczem nowo utworzonej parafii św. Jana Pawła II w Rzeszowie rozmawia ks. Tomasz Nowak
– Już od trzech lat słyszymy o planach utworzenia parafii św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Od dwóch tygodni możemy mówić nie o planach, ale konkretnych decyzjach…
– Tak, rzeczywiście. 11 lutego 2016 roku biskup rzeszowski Jan Wątroba erygował parafię św. Jana Pawła II, wyznaczył jej granicę i mianował proboszcza.
– Nowe parafie, na ogół, z różnych powodów, rodzą się w bólach. Także dlatego, że wiernym trudno się pogodzić z tym, że będą musieli rozstać się z dotychczasowymi wspólnotami parafialnymi. Jak to wygląda w przypadku parafii św. Jana Pawła II?
– Również jest pewien ból. Choć doskonale rozumiem wszystkich mieszkańców związanych z parafią św. Józefa Kalasnacjusza. To naturalne, że są przywiązani do swojej parafii i Bogu za to dzięki. Jestem im też wdzięczny za przyjęcie i rozmowy, bo choć nie byłem proboszczem, część z nich już od trzech lat odwiedzam w ramach kolędy. Przyjmowali mnie, choć niektórzy nie ukrywali, że nie są zachwyceni planami powstania nowej parafii. Byli też tacy, którzy woleliby pozostać w starej parafii, ale, mówili, że rozumieją potrzebę utworzenia nowej. Taka jest rzeczywistość miasta, które się rozwija. Powstają nowe osiedla i trudno pozostać obojętnym wobec tego faktu. Uważam również, że granice parafii zostały wyznaczone w sposób przemyślany. Wcześniej były plany, aby granica przebiegała bliżej kościoła księży pijarów. Później zdecydowano, że część bloków przy ul. Lwowskiej pozostanie przy parafii księży pijarów.
– Ilu mieszkańców liczy parafia na chwilę obecną i jakie są perspektywy?
– W tej chwili w wyznaczonych granicach parafii mieszka około tysiąca mieszkańców. Są to osoby związane z osiedlem Wilkowyja już od lat, a także nowi mieszkańcy wciąż powstającego Osiedla Słonecznego. Docelowo osiedle ma liczyć około 6 tysięcy mieszkańców.
– Jakie są główne wyzwania dla świeżo mianowanego proboszcza?
– W pierwszej kolejności należy zadbać o sprawy administracyjne związane z rejestracją bądź zgłoszeniem nowej parafii w różnych instytucjach. W dalszej kolejności należy przygotować zaplecze
materialne. Mamy zabezpieczoną działkę przy ul. św. Kingi, która wystarczy na wybudowanie tymczasowej kaplicy. Przed nami są starania o poszerzenie tego terenu. Od razu też będziemy tworzyć wspólnotę duchową, bo parafia to nie tylko budynki. Na początku będziemy korzystać z kościoła księży pijarów. Już w najbliższą niedzielę, 6 marca, odprawię tam Mszę św. o godz. 15.00, na którą zaprosiłem mieszkańców parafii św. Jana Pawła II. Być może takie Msze św. będą cykliczne. Planujemy też spotkania i rozmowy. Zastanowimy się nad kształtem tymczasowej kaplicy, bo temat właściwego kościoła i zaplecza duszpasterskiego jest jeszcze bardzo odległy.
– Czy to, że patronem parafii jest św. Jan Paweł II ma dla Księdza jakieś szczególne znaczenie?
– Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne. Wielokrotnie rozmawiałem z papieżem Janem Pawłem II przy okazji pielgrzymek rowerowych z Rzeszowa do Rzymu. Kilka razy Papież mnie pobłogosławił. Kiedy poprosiłem Go o błogosławieństwo w 2000 roku, było to w Castel Gandolfo, powiedział: Błogosławię ci bracie na wszystkie dzieła, które będziesz czynił w kapłaństwie. Ufam, że Jego błogosławieństwo będzie ze mną na etapie tworzenia parafii, choć wtedy zupełnie nie przypuszczałem, że będą proboszczem parafii św. Jana Pawła II. Zorientowałem się też, że patronat św. Jana Pawła II jest ważny dla wiernych parafii. Kilka osób, przy okazji spotkań kolędowych, wyraziło radość z tego powodu. Są wśród nich osoby, które mają nabożeństwo do Jana Pawła II i zawdzięczają mu wysłuchane prośby. Mam nadzieję, że osoba Jana Pawła II będzie nas mobilizować i jednoczyć w tworzeniu tego trudnego dzieła. To duże wyzwanie, ale szczytne, dlatego ufam, że się powiedzie.
– Dziękuję za rozmowę.
Ksiądz Mariusz Nowak urodził się w 1970 r. w Czudcu. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze rzeszowskiej w 1995 r. Od 2001 r. jest prezesem Katolickiego Klubu Sportowego „Alpin” im. Jana Pawła II, który organizuje m.in. pielgrzymki rowerowe z Rzeszowa do Rzymu. Od 2005 r. był wikariuszem parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. 11 lutego 2016 r. został mianowany pierwszym proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Parafia św. Jana Pawła II w Rzeszowie została erygowana 11 lutego 2016 r. Terytorium parafii zostało wydzielone z parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie oraz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem. Jej granice przebiegają: od strony zachodniej – na nowo projektowanej drodze łączącej ulicę Lwowską z ulicą Olbrachta, od strony południowej – do ulicy Olbrachta, od strony wschodniej – do hipermarketu Auchan, od strony północnej – do ulicy Lwowskiej.
Oryginał: Parafia św. Jana Pawła II w Rzeszowie, autor: Ks. Tomasz Nowak