Ruszyły zapisy młodzieży do sakramentu bierzmowania

Nowy program formacyjny
młodzieży do bierzmowania

W ostatnią niedzielę września (tj. 27.09.2020) ruszają w naszej parafii zapisy młodzieży do sakramentu bierzmowania, które odbędzie się w 2022 roku. Potrwają one dwa tygodnie. Młodzież począwszy od klasy VII Szkoły Podstawowej powinna zgłosić się osobiście do kancelarii parafialnej celem zapisania się na listę kandydatów do bierzmowania. Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu Polski i Księdza Biskupa Ordynariusza przygotowanie to powinno odbywać się w parafii aktualnego zamieszkania, bez względu na to, do jakiej uczniowie chodzą szkoły.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że przygotowanie do bierzmowania trwa dwa lata. Sakrament ten może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa, katecheza szkolna), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia tego sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

Spotkania formacyjne w naszej parafii będą prowadzone w tej edycji w oparciu o program MŁODZI NA PROGU. Więcej…

Jego celem jest ewangelizacja młodych, a w konsekwencji budowanie wśród nich środowiska wiary opartego na Ewangelii przez wprowadzanie do już istniejących lub tworzonych grup parafialnych dla młodzieży. Bo bierzmowanie nie powinno być rozstaniem z Kościołem, tylko powinno być wejściem w dojrzałą wiarę i odkryciem, że Kościół to nie aparat ucisku, tylko mój drugi DOM. Materiał treści jest oparty na kerygmacie (grzech, miłość Boża, Jezus Chrystus, Duch Święty, Wspólnota) i składa się z 20 spotkań pomyślanych jako propozycja pracy z młodzieżą zarówno przed jak i po Bierzmowaniu.

Każde spotkanie składa się z trzech części A, B, C: (z małymi wyjątkami)

  • prezentacja tematu spotkania (spotkanie ogólne z księdzem przeznaczone dla wszystkich uczestników i prowadzących),
  • rozszerzenie i zastosowanie prezentowanego tematu w życiu (spotkanie w małych grupach wraz z animatorem),
  • kontynuacja tematu w oparciu o Słowo Boże i modlitwę (Minuty przed Bogiem – w skrócie MPB, jako samodzielna praca przeznaczona na każdy dzień tygodnia).

Zapraszamy więc młodych do zaangażowania się
w to piękne dzieło pogłębienia swojej relacji z Panem Bogiem.
A rodziców do towarzyszenia swoim dzieciom na tej drodze wiary.

About the Author