Konferencja zorganizowana z okazji premiery książki kard. Roberta Saraha, pt. „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”.

U samych korzeni zapaści Zachodu kryje się kryzys kulturowy i tożsamościowy. Zachód już nie wie, kim jest, ponieważ już nie wie i nie chce wiedzieć, kto go ukształtował, kto go utworzył takim, jakim był i takim, jakim jest. Wiele krajów nie zna dzisiaj swojej historii. To paraliżowanie samego siebie w naturalny sposób prowadzi do upadku, który otwiera drogę nowym cywilizacjom barbarzyńskim” – podkreśla w książce ks. kard. Robert Sarah. Publikację wydało Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

Przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki powiedział podczas jej prezentacji, że „wydanie tej książki w języku polskim będzie czymś szczególnym i pomoże wielu ludziom w odpowiedzi na pytania, które sobie stawiają, a jeżeli nie stawiają, to jest okazja, aby sobie postawili”.

Odnosząc się do treści książki, przewodniczący Episkopatu stwierdził, że kryzys na Zachodzie bierze się z błędu antropologicznego.

„Zachód zmienił antropologię i już nie mówi o tej antropologii, jaką znamy, która wyrasta ze świata Biblii i nauczania Kościoła, ale o wywróconej antropologii, w której człowiek nie jest częścią najważniejszą stworzenia, ale nawet jego niszczycielem. Kard. Sarah stara się odpowiedzieć na kryzysy, które przeżywa Kościół i świat z perspektywy, która jest autentycznie katolicka i która jakieś światło tej całej sytuacji przynosi” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił, że ks. kard. Sarah należy do ludzi z kategorii najbardziej uduchowionych.

„On rzeczywiście reprezentuje ogromną duchowość” – powiedział ks. abp Gądecki.

Dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek s. Stefania Korbuszewska podkreśliła, że książka jest niezwykle bogata w treści duchowe. Dodała, że skierowana jest „nie tylko do kapłanów, ale też do małżonków, do ludzi wiary, do ludzi, którzy chcą mieć wiarę silną, żywotną i stanowi pożywny chleb”.

Tłumaczka książki Agnieszka Kuryś zauważyła, że książka bardzo wpisuje się w kontekst czasowy, w jakim się ukazuje.

„Pierwsza książka bardziej dotyczyła świadectwa jego życia, druga jest bardzo duchowa i dotyczy samej duchowości. Natomiast ta książka jest biciem na alarm w związku z wielkim kryzysem kultury świata zachodniego. Ten świat możemy ocalić przez wierność Chrystusowi” – powiedziała.

PAP/TV Trwam News