Uroczystość Bożego Ciała i Oktawa

3 czerwca 2021 w Kościele katolickim obchodzona była uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem.  Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246 roku, a w 1317 roku ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało to święto wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

W naszym mieście Rzeszowie uroczysta Msza święta odbyła się o godz. 9.00 na Placu Farnym, a po niej wyruszyła procesja do 4 ołtarzy ulicami miasta. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski.

W naszej parafii w Boże Ciało Msze święte odbywały się w porządku niedzielnym. Nie zabrakło również procesji wokół kościoła. Wszystkich, a szczególnie dzieci sypiące kwiatki i dzwoniące dzwonkami bardzo serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w oktawie Bożego Ciała codziennie o godz. 17.30. Najpierw śpiewana jest litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie jest procesja wokół Kościoła.

About the Author