Wielka Sobota

Wielką Sobota to czas ciszy i oczekiwania – czas trwania przy „Grobie Pana” i rozważania śmierci Jezusa. To dzień, w którym zatopieni w modlitwie oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Jest to szczególny czas pewnego “rozliczenia się” przed Bogiem z pracy nad sobą w Wielkim Poście przede wszystkim z tego jak przygotowaliśmy się wewnętrznie do świąt Wielkiej Nocy.

W naszym kościele Przez cały dzień trwała adoracja przy Grobie Pańskim. Był to również czas poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół.

Najważniejsza jednak w Wielką Sobotę była wieczorna Wigilia Paschalna. Ta najważniejsza i najpiękniejsza liturgia Triduum Paschalnego, rozpoczęła się w naszym kościele o godz.19.00. Obrzędy tej Wigilii obejmowały poświęcenie ognia, paschału, wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Mszę Świętą. W tej uroczystości liturgia światła doprowadza nas w uroczystym hymnie Exsultet do prawdy, że Jezus jest światłem, które rozjaśniło ciemności. Także procesja z paschałem zawiera tę podwójną symbolikę: przejście przez Morze Czerwone oraz Paschę Chrystusa. Exsultet wyśpiewuje wspaniałość Bożego dzieła odkupienia świata – od grzechu Adama aż do zbawienia, które dokonało się w Chrystusie:

„ Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. ….”

Radosny śpiew i dźwięk dzwonków (które zamilkły w Wielki Czwartek) obwieszcza światu, że Chrystus już zmartwychwstał! “Alleluja!”

Test: MB

Fot.: MCZ

Poświęcenie pokarmów

Wielka Sobota – poświecenie pokarmów

Wigilia Paschalna

O ogień zadbało Stowarzyszenie Sympatyków Harcerstwa zrzeszające 1RwDH Czarna Jedynka i 2DwDH Zielona Dwójka
Na zewnątrz kościoła obrzęd poświęcenia ognia
Od poświęconego ognia zapala się świecę paschalną
Po wniesieniu od paschału zapala się wszystkie lampy i świece w ciemnej do tego momentu świątyni

Podobne wpisy