Wielka Sobota
W tym dniu odbyło się poświęcenie pokarmów w naszym kościele, Domu Kultury oraz w Kaplicy Szpitalnej pw. św.Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; wędlin – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku; oraz jajek, które symbolizują nowe życie.
Na stronie internetowej nowiny24.pl znajduje się galeria zdjęć z tego dnia. Redakcyjny fotograf odwiedził między innymi nasz kościół.
WIGILIA WIELKANOCNA
Wielka Sobota jest dniem żałoby, ciszy i skupienia. Kościół gromadzi wiernych przy Grobie Zbawiciela, rozważa Jego Mękę i Śmierć. W ciągu dnia nawiedzamy Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie w Bożym Grobie. Z tej okazji zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Liturgiczne nabożeństwo wielkosobotnie rozpoczyna się wieczorem, po zachodzie słońca i ma charakter radosny, łączy się bowiem z pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego.
Wierni zabierają ze sobą do kościoła świece.
Do Komunii świętej można przystąpić tylko w czasie Mszy świętej lub bezpośrednio po niej.
Na całość nabożeństwa Wigilii Wielkanocnej składają się następujące części:
Poświęcenie ognia, Poświęcenie Paschału, Uroczysta procesja z Paschałem i Hymn wielkanocny, Czytanie wyjątków Pisma świętego i modlitwy o odrodzenie chrzestne, Poświęcenie wody chrzcielnej, Odnowienie przyrzeczeń Chrztu św., Uroczysta Msza święta Wigilii Wielkanocnej.
Poświęcenie ognia
Znaczenie: Kościół święty błogosławi płonący ogień ponieważ najlepiej przypomina nam Pana Jezusa, który sam nazwał siebie Światłością świata. Podobnie jak płonący ogień rozjaśnia ciemność nocy, tak Jezus Chrystus swoją nauką i życiem rozjaśnia wszelkie ciemności życia, wskazując pewną drogę wiodącą do życia wiecznego.
W czasie poświęcania ognia dziękuj Panu Bogu za światło wiary i odnów postanowienie, że zawsze będziesz żył zgodnie z nauką Jezusa Zmartwychwstałego.
Poświęcenie Paschału
Znaczenie: Paschał jest to wielka woskowa świeca, która wyobraża Zbawiciela Pana. Po poświęceniu umieszcza się ją przy wielkim ołtarzu po stronie Ewangelii. Paschał świeci się w czasie Mszy świętej od dnia dzisiejszego do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.
Uroczysta Procesja
W kościele wszystkie światła zostały zgaszone. Procesja wchodzi do ciemnego kościoła. Celebrans niesie Paschał, który wyobraża Chrystusa Pana Zmartwychwstałego. Żyje On nowym, chwalebnym życiem, którego udziela swoim wiernym. Procesja zatrzymuje się trzy razy: przy wejściu, na środku kościoła i w środku prezbiterium. Za każdym razem Celebrans staje, podnosi Paschał do góry i śpiewa:
„Światło Chrystusa”
Wszyscy zgromadzeni wokół paschału odpowiadają:
„Bogu dzięki”
Następnie paschał umieszcza się obok ołtarza.
Kolejną częścią jest czytanie wyjątków Pisma świętego i modlitwy o odrodzenie chrzestne.
Znaczenie: Celebrans odczytuje cztery wyjątki z Pisma świętego Starego Testamentu, opisujące stworzenie świata i pierwszych ludzi oraz kilka wydarzeń z dziejów Narodu wybranego. Czytania te ukazują czułą opiekę Pana Boga nad człowiekiem i zapowiadają największy dowód Jego miłości mianowicie Odkupienie przez Mękę i Śmierć Syna Bożego.
Odkupienie zostało już dokonane. Owoce Odkupienia otrzymuje człowiek z wyraźnej woli Pana Jezusa przez Chrzest święty. Dlatego to Kościół święty ob- chodząc pamiątkę dokonanego przez Pana Jezusa Od- kupienia, poświęca wodę chrzcielną, potrzebną do udzielania Chrztu świętego i odnawia z wiernymi przyrzeczenia złożone przy Chrzcie świętym.
Pomyśl: Jestem ochrzczony; Chrzest święty odrodził mnie do nowego Życia dzieci Bożych w Kościele Chrystusowym; mogę korzystać z wszystkich łask Chrystusa Pana; mogę się zbawić. Podziękuj Panu Jezusowi za wszystko, coś od Niego od chwili Chrztu świętego otrzymałeś.
Ostatnią częścią jest uroczysta Msza święta Wigilii Wielkanocnej.