Wytyczne parafii wobec wskazań Biskupa na czas epidemii

W związku z wydanymi przez Biskupa Rzeszowskiego wytycznymi na czas epidemii nasza Parafia pragnie przypomnieć, że:

  1. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa odbywają się bez zmian z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Może w nich uczestniczyć do 50 osób. Przy chrzcielnicy będzie udzielana Komunia Święta tylko na rękę.

2. W celu zatrzymania epidemii zalecane jest pozostanie w domach i uczestnictwo w Eucharystii za pośrednictwem transmisji telewizyjnych bądź radiowych. Komunię św. przyjmijmy duchowo. Komunia duchowa to akt duchowy, modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Można ją przyjąć tylko w stanie łaski uświęcającej. Poniżej prezentujemy listę dostępnych transmisji:

Telewizja

TVP 1
– godz. 7.00 – Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
– godz. 10.55 – Msza święta z Jasnej Góry

TV  Trwam
– godz. 9.30 – Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
– godz. 12.00 – Anioł Pański z papieżem Franciszkiem

TVP Polonia
– godz. 13.00 – Msza święta z sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie

Polsat Rodzina
– godz. 10.30 – Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Radio

Radio VIA
– godz. 9.00 – Msza święta z Katedry Rzeszowskiej

Program Pierwszy Polskiego Radia
– godz. 9.00 – Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

Radio Maryja
– godz. 9.00 – Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

Program Pierwszy Polskiego Radia
– godz. 19.00 – Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

3. W związku z odwołaniem „Nocy konfesjonałów” i spowiedzi dekanalnej przed świętami pragniemy poinformować, że już od jutra (23 marca) w naszym kościele będzie dodatkowy czas, by przystąpić do spowiedzi świątecznej. Oprócz codziennej spowiedzi 30 min. przed każdą Mszą świętą w dzień powszedni, ksiądz będzie pełnił dodatkowy dyżur w konfesjonale od poniedziałku do soboty w godzinach od 15.00 – 18.00. W tym czasie będzie trwała w naszym kościele indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi świętej na ostatnią chwilę. W kolejce do spowiedzi pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości 1,5 m. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane.

4. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 1985 roku okres, w którym możliwe jest wypełnienie 3. Przykazania kościelnego: przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Ponadto 2. Przykazanie kościelne przypomina nam o obowiązku przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. Wydaje się zatem słuszne, że spowiedź należy odprawić przed Wielkanocą.  Kto nie będzie w stanie się wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego będzie mógł przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami:
a) przystąpi do spowiedzi indywidualnej, jak najszybciej będzie to możliwe;
b) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia.

5. Sakrament chrztu będzie udzielany poza Mszą świętą, w obecności najbliższej rodziny.

6. W zakrystii można zgłaszać chorych do spowiedzi przedświątecznej. Udamy się do nich w piątek – 3 kwietnia. Wtedy też odwiedzimy chorych obchodzących I piątki miesiąca.

7. Na dzień dzisiejszy nie odwołujemy sakramentu Bierzmowania i I Komunii Świętej. Uroczystości te będą mogły być sprawowane po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Decyzje w tych sprawach zapadną po świętach.

8. Szczegóły na temat Wielkiego Tygodnia i Świąt Paschalnych podamy w Niedzielę Palmową.

9. Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji  ustania pandemii koronowirusa.

Z modlitewną pamięcią
Duszpasterze Parafii

About the Author