DOMOWY KOŚCIÓŁ
GAŁĄŹ RODZINNA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Moderator: ks. Lucjan Dyka

O NAS

Przy parafii istnieją dwa kręgi Domowego Kościoła. Pierwszy krąg istnieje od 1995 r., a drugi – od 1998 r. W skład kręgu I wchodzą trzy pary małżeńskie i wdowa, a w skład II kręgu – 4 pary małżeńskie. W poprzednich latach moderatorami byli kolejno: ks. Waldemar Dopart, ks. Piotr Sałek, ks. Wiesław Bednarz, ks. Piotr Roman, ks. Daniel Kosiba, ks. Mariusz Matuszewski, † ks. Marek Draus, ks. Janusz Wiktor, ks. Tomasz Bierzyński, ks. Krzysztof Szot.

 

Posługę animatorską w roku formacyjnym 2023/2024 pełnią:

Krąg I – Teresa i Wojciech Ossolińscy,

Krąg II – Lidia i Bartosz Złonkiewiczowie.

W strukturze Domowego Kościoła kręgi należą do Rejonu św. Michała Archanioła.

Ruch Domowy Kościół potocznie zwany Oazą Rodzin lub Kręgami Domowego Kościoła utworzony w 1973 roku przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jako rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie, został powołany z myślą o rodzinie i stał się wielką pomocą i wsparciem dla wielu małżeństw. Duchowość tego ruchu wyrasta z dwóch korzeni. Jednym z nich jest formacja Ruchu Światło-Życie, która wskazuje podstawowy cel chrześcijanina – poddanie własnego życia Jezusowi, światłu Ewangelii. Drugi korzeń stanowi duchowość małżeńska francuskiego Ruchu Equipes Notre Dame. Od tego ruchu członkowie Domowego Kościoła przejęli ideał stylu życia, który ma na celu budowanie jedności między małżonkami i w rodzinie.

Spotkania formacyjne kręgu odbywają się raz na miesiąc w mieszkaniach poszczególnych par, a terminy spotkań ustalane są na bieżąco. Podejmowane są na nich tematy związane z życiem chrześcijańskim, małżeństwem, rodziną; rozważane są dokumenty Kościoła. Małżeństwa wspomagają się wzajemnie przez modlitwę, dzielenie się sukcesami i porażkami na drodze wzrostu duchowego, cenne rady. Małżonkowie wraz z dziećmi mogą uczestniczyć w 15-dniowych wakacyjnych rekolekcjach oazowych, dniach wspólnoty a także w krótszych rekolekcjach weekendowych w ciągu roku.

W drugi poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 jest w naszej parafii wspólna Eucharystia, a po niej zmiana tajemnic różańcowych Róży Żywego Różańca, składającej się z członków kręgów.

Zapraszamy do naszej wspólnoty wszystkie małżeństwa pragnące pogłębić swój kontakt z Bogiem i budować jedność w swoich małżeństwach i rodzinach.

Linki:

Serwis diecezjalny Domowego Kościoła
Serwis ogólnopolski Domowego Kościoła