Wspomnienie 22 maja: św. Rity z Cascia

 

Uroczystość w dniu 22 maja to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w parafii, Rzeszowa a nawet regionu.

Św. Rita z Cascii jest najbardziej popularną świętą augustiańską. Jej imię to zdrobnienie od imienia Margherita (Małgorzata). Niewątpliwie jest osobą godną podziwu, gdyż doświadczywszy różnych sytuacji życiowych potrafiła stawić im czoła w duchu pokory i miłości. Wszędzie starała się wprowadzać pokój, stawała się lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Żyła w XV w. Lecz szeroko znaną stała się dopiero po wyniesieniu na ołtarze w 1900 r. Historycznie pewne daty z jej życia zapisane są w dokumentach procesu kanonizacyjnego z 1626 r.

Zaraz po śmierci za jej wstawiennictwem zaczęło dziać się wiele cudów, które stały się podstawą do szybkiego rozprzestrzenienia się kultu. Dziesięć lat po śmierci niezniszczone zwłoki Rity zostały przeniesione do klasztornej zakrystii i złożone w ozdobnym sarkofagu.

Dziś w piękny majowy dzień  wierni z regionu  zgromadzili się w naszym kościele parafialnym p.w. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie na Modlitwie Różańcowej o godz. 16:45 oraz Mszy św. o 18:00 odprawianej w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętej stygmatyczki.  Dopełnieniem po mszy św. była Nowenna , poświęcenie róż i oddanie czci relikwiom św. Rity.

Ojcze nasz w niebie, Ty dałeś św. Ricie udział w męce Chrystusa, udziel nam łaski i siły do znoszenia naszych cierpień, abyśmy mogli głębiej uczestniczyć w misterium paschalnym Twojego Syna. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

[Best_Wordpress_Gallery id=”13″ gal_title=”Wspomnienie św.Rity”]

About the Author