Pierwsza Niedziela Adwentu 2024
Dziś 1 grudnia jest Pierwsza Niedziela Adwentu
Rozpoczynamy dziś Adwent – okres, w którym wspominając pierwsze przyjście Chrystusa na świat, kierujemy nasze myśli ku oczekiwaniu na Jego przyjście ostateczne. W tym okresie będą odprawiane Msze św. roratnie – we wszystkie dni powszednie o godz. 630 (Nie będzie w te dni Mszy św. o godz. 700.). Serdecznie zapraszamy do udziału dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci będą brały dział w uroczystej procesji wejścia.
Stare gazety mają swój urok. Pozwalają przenieść się w czasie i przekonać, czym żyły poprzednie pokolenia. Z lekkim przymrużeniem oka wróćmy zatem do archiwalnych numerów,,Niedzieli”.
Z lat dawnych i dawniejszych
Roraty polskie – Niedziela nr 48/1937
Nabożeństwo to nie było może w żadnym kraju, tak solennie obchodzone jak w Polsce. Odbywa się zawsze przed wschodem słońca, aby wierni okazali gotowość na Sąd Ostateczny i czujność w oczekiwaniu przyjścia Zbawiciela. Podczas tej mszy św. goreje na ołtarzu siedem świec, tak jak w Starym Zakonie świecznik siedmioramienny roztaczał światło w świątyni jerozolimskiej. Królowie polscy, od Bolesława Wstydliwego począwszy, osadzali w czasie rorat zapaloną świecę na najwyższym środkowym lichtarzu świecznika, mówiąc:,,gotów jestem na Sąd Boży”. Drugą stawiał Prymas Polski, mówiąc: ,,Paratus sum ad Adventum Domini” (Jestem gotów na przyjście Pana), trzecią senator świecki, czwartą ziemia nin, piątą rycerz, szóstą mieszczanin, a siódmą chłop w siermiędze, wszyscy powtarzając za królem:,,gotów jestem na Sąd Boży”.
Piękny opis tej ceremonii daje nam Władysław Syrokomla w swych staro- polskich Roratach”, z których poniżej przytaczamy wyjątek:
Gdy jeszcze w Polsce Duch Pański mieszka Od Bolesława, Łokietka, Leszka, Stał na Ołtarzu przed mszą roraty Siedmioramienny lichtarz bogaty. A stany państwa szły do ołtarza. A każdy jedną świecę rozżarza; Król, który berłem potężnym włada, Prymas najpierwsza senatu rada, Senator świecki opiekun prawa, Szlachcico królów Polsce nadawa, Żołnierz co broni swoich współbraci, Kupiec co handlem ziomków bogaci, Chłopek co z pola, ze krwi i roli Dla reszty braci chleb ich mozoli Każdy na świeczkę grosz swój przyłoży. I każdy gotów iść na sąd Boży. Tak siedem stanów z ziemicy całej, Siedmiu płomieńmi jasno gorzały, Siedem modlitew treści odmiennej. Wyrażał lichtarz siedmioramienny.