Prasa pisze …

W bierzącym numerze 10 Tygodnika Katolickiego „NIEDZIELA” w dodatku „Niedziela Rzeszowska”  jest wywiad z naszym rodakiem księdzem dr. Władysławem Kretem – proboszczem parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu. Autorka artykułu Agnieszka Busz rozmawia o „Perełkach Biecza”.

AGNIESZKA BUSZ: – O Szpitalu Świętego Ducha w Bieczu nie bez przyczyny mówi się, że jest to Szpital św. Jadwigi Królowej. Dlaczego?

KS. DR WŁADYSŁAW KRET: – W Kościele powszechnym od chwili wydania w 313 r. Edyktu mediolańskiego zaczęły powstawać szpitale chrześcijańskie, w których świadczona była pomoc osobom potrzebującym. Najczęściej przyjmowały one nazwę związaną z ich przeznaczeniem, np.: niemowląt, sierot, starców czy ubogich. W Polsce mimo surowej obyczajowości dawnych wieków ludzie także dostrzegali potrzebę niesienia pomocy potrzebującym, i to w wymiarze bezinteresownym. Umotywowani bardzo mocno wartościami religijnymi, organizowali miłosierdzie chrześcijańskie poprzez instytucje dobroczynne, które już w XIV wieku były dobrze zorganizowane.

Pełna treść tego i wszystkich innych artykułów z NIEDZIELI ogólnopolskiej oraz wydania diecezjalnego w wersji drukowanej tygodnika oraz e-wydaniu.

About the Author