Vatican News

W Rzymie też…

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Mszą Świętą w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Jubileuszowa Msza Święta w kontekście 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. 

Siostry przybyły do Wiecznego Miasta w 1966 r., czyli już po śmierci Założyciela, dokładnie sto lat po przybyciu młodego ks. Pelczara na studia do Rzymu. Siostry posługują przy kościele polskim pw. św. Stanisława BM oraz w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie, a także w Genzano di Roma. Drugą, chronologicznie, instytucją, do powstania której znacząco przyczynił się bp Pelczar jest Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie, erygowany 19 marca 1910 r.

To właśnie tej wielkiej postaci była poświęcona konferencja wygłoszona przez ks. Arkadiusza Noconia, który w szczególny sposób ukazał rzymski okres życia ks. Pelczara oraz jego wpływ na dalsze życie.

„Czy młody Józef Pelczar mógł przypuszczać, że to on właśnie za ileś tam lat będzie  współ-konsekratorem pierwszego nuncjusza apostolskiego w wolnej Polsce Achille Rattiego, późniejszego Papieża Piusa XI? Czy młody Józef Pelczar mógł  przypuszczać, że dokładnie 100 lat po jego przybyciu do Rzymu pojawią się w  Wiecznym Mieście Siostry Sercanki, czyli zgromadzenie, które on założył?” – mówił podczas konferencji ks. Arkadiusz Nocoń. Zaznaczył, że to właśnie Służebnice Najświętszego Serca  Jezusowego były przez  blisko 27  lat  najbliżej  św. Jana Pawła II.

Uroczystości w Rzymie poświęcone 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara
Uroczystości w Rzymie poświęcone 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara

Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski z Zimbabwe abp Janusz Urbańczyk, przebywający w tych dniach w Instytucie, a homilię wygłosił rektor kościoła polskiego w Rzymie ks. Paweł Ptasznik.

Tekst i zdjęcia: vaticannews.va

Podobne wpisy