Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

W czwartek 22 czerwca zakończyła się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres 8 dni szczególnej łaski, podczas których po Mszy Świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Wszyscy, którzy trwali z Jezusem w Oktawie Bożego Ciała, uczestnicząc w procesjach dawali innym wielkie świadectwo wiary.

W naszej parafii ten dzień zbiegł się z kolejną nowenną ku czci św. Rity. Jak 22-go każdego miesiąca najpierw o godz. 17:00 został odmówiony różaniec w intencji wszystkich próśb i podziękowań zanoszonych za wstawiennictwem św. Rity. Po nim o godz. 18:00 została odprawiona przez naszego ks. Proboszcza Msza Święta, a następnie poprowadzona została procesja wokół kościoła.

Tradycyjnie na zakończenie Oktawy Bożego Ciała zostały poświęcone wianki uplecione z kwiatów, ziół leczniczych, symbolów Bożych Darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię. Wianki plecione są przeważnie z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, koniczyny, jaśminu.

Do dziś powszechna jest wiara, że poświęcone wianki chronią przed burzą i pożarami, przed gradobiciem i szkodnikami w polach. Poświęcony wianek przechowuje się przez cały rok, aż do kolejnej Oktawy, a po roku można go spalić.

W tym dniu także szczególnego znaczenia nabierają słowa Pana Jezusa ”Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”- bowiem na zakończenie uroczystości odbyło się indywidualne błogosławieństwo dzieci.

Na każde dziecko czekały również słodycze- jako nagroda za sypanie kwiatów i uczestnictwo w procesji.

About the Author