Lwów i Kresy.

W dniach 26 do 28 maja nasi parafianie uczestniczyli w wyjeździe autokarowym o charakterze pielgrzymkowo – turystycznym do Kamieńca Podolskiego, Chocimia i Lwowa.

W pierwszy dzień – 26 maja wyruszyliśmy o godz. 2:30. W godzinach południowych dotarliśmy do Kamieńca Podolskiego. Udaliśmy się z Polskiego Rynku w kierunku fortecy, a gdy zza zakrętu wyłonił się nam zamek, nikt z nas nie mógł nic innego zrobić jak tylko zatrzymać się z podziwu. Piękna Kamieniecka forteca zrobiła wrażenie! W drodze powrotnej zadawaliśmy sobie pytania: Jak to się stało, że została zdobyta tak łatwo?! Następnego dnia po uczestnictwie we Mszy św. w tym “sienkiewiczowskim mieście”  wyruszyliśmy do Chocimia.

Fot. Bernadetta Stadnicka

Fot. Bernadetta Stadnicka

Chocim to miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy nad Dniestrem. Miejsce dwóch wielkich bitew wojsk Rzeczypospolitej z Turkami w 1621 r. i 1673 r. Kolejnym miejscem na naszym szlaku były Okopy św. Trójcy : bramy polskiej warowni obronnej postawionej w strategicznym miejscu między rzekami Zbrucz i Dniestr na rozkaz Jana III Sobieskiego.

Fot. Bernadetta Stadnicka

Fot. Bernadetta Stadnicka

Napełnieni pięknem architektonicznym i przyrodą udaliśmy się do Lwowa. Po kolacji zasiedliśmy na widowni Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, zaprojektowanego przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce. Zakupione bilety pozwoliły nam oglądnięcie Galowego Koncertu Baletowego  III-go Międzynarodowego Konkursu choreografów „Balet Fest 2017” gdzie znalazły się występy taneczne w różnych stylach tanecznych.

Niedziela, to ostatni dzień naszego pobytu. Przed południem uczestniczyliśmy w polskiej Mszy św. w Katedrze Lwowskiej. Po niej udaliśmy się na zwiedzanie zakątków Lwowa. W godzinach południowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.

[Best_Wordpress_Gallery id=”54″ gal_title=”2017 kresy”]

 

About the Author