Kościół św.Zygmunta w Siennie

Trwamy w Wielkim Poście

Od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Męki Pańskiej to jest okres czasem rozpamiętywania męki i śmierci Pana Jezusa, przez które dokonał On dzieła naszego Odkupienia.

Kościół święty pragnie, by jego dzieci, w ciągu kilku tygodni wielkopostnych uświadomiły sobie jasno tę wielką prawdę, że dzieło Odkupienia zostało przez Chrystusa Pana dokonane dla nas i że Chrystus Pan wysłużone swoją męką i śmiercią łaski nadprzyrodzonej zostawił w swoim Kościele szczególnie we Mszy świętej i w Sakramentach świętych, byśmy przez nie ,,życie mieli i obficie mieli”.

Okres wielkopostny jest nie tylko po to, by częściej wspominać mękę i śmierć Pana Jezusa ale szczególnie po to, by gorliwie korzystać z owoców tej męki i śmierci – czyli, by do duszy wprowadzić jak najwięcej łaski Bożej. Dokonuje się to przez oczyszczenie duszy w Sakramencie pokuty i przyjęcie Komunii świętej wielkanocnej.

By zaś przyjęcie tych Sakramentów świętych było jak najgodniejsze a tym samym najbogatsze w owoce nadprzyrodzone, Kościół święty, jako dobra Matka, przygotowuje wiernych do tych chrześcijańskich czy- nów przez rekolekcje wielkopostne. Nadto zachęca do różnych czynów pokutnych, by nimi okazać, drobną wprawdzie i niedoskonałą, ale przecież prawdziwą i wdzięczną miłość do naszego Zbawiciela.

W Wielkim Poście dobry katolik pamięta, że należy:

a) koniecznie uczestniczyć w rekolekcjach świętych;

b) przystąpić do spowiedzi świętej i przyjąć Komunię świętą wielkanocną (5 przykazań kościelnych);

c) jeżeli to możliwe, przystąpić częściej do Komunii świętej, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu;

d) uczestniczyć w niedzielnych nabożeństwach pasyjnych czyli tzw.,,Gorzkich Żalach”;

e) brać udział we wspólnej Drodze Krzyżowej, jeśli to niemożliwe, samemu ją częściej odprawiać;

f) wstrzymać się od zabaw i wesel hucznych (5 przy- kazanie kościelne);

g) zachować post zgodnie z przepisami Kościoła świętego


Tekst: Modlitewnik mszalik, B-p Stanisław Jakiel, 1963

Stanisław Jakiel (ur. 12 kwietnia 1910 w Jaćmierzu, zm. 26 marca 1983 w Przemyślu) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, biskup pomocniczy przemyski w latach 1957–1983.


Kościół św.Zygmunta w Siennie

Zdjęcie w tekście z profilu FB parafii św.Zygmunta w Siennie

Podobne wpisy