W 100 rocznicę śmierci „Biedaczyny z Krakowa”

W czwartek 23 lutego 2017 r. członkowie Parafilanego Zespołu Caritas naszej parafii wyruszyli po Mszy św. o godz. 7:00 do Krakowa. Wyjazd miał charakter turystyczno – pielgrzymkowy dlatego pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie „Podziemii rynku” o godz. 10:15. To serce Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik – trzeba było   zejść do podziemi … i udać się w podróż w średniowiecze, które ma wiele wątków. Na przykład ten… Hanza – potężny związek miast morskich, kontrolujący kupieckie szlaki i realizujący dalekosiężny handel od Londynu po Nowogród Wielki, miał także nieliczne emporia oddalone od brzegów morza; jedno z nich tradycyjnie nazywano Kupferhaus, czyli „dom miedzi” , choć w dokumentach jego nazwa zapisywana była jako… Cracovia – Kraków. Jaką rolę stolica królestwa polskiego pełniła w związku hanzeatyckim? Odpowiedź poznaliśmy w podziemiach Rynku, spacerując wzdłuż – nieznanych dotychczas – średniowiecznych traktów drożnych. Bowiem twierdzenie jakoby średniowiecze dróg w sensie konstrukcyjnym nie znało – tutaj nie obowiązuje…

Drugi punkt był pielgrzymkowy. O godz. 12:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie wystawy malarstwa Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta w Muzem Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły. Okazją jest setna rocznica śmierci świętego i ogłoszony przez Sejm Rok św. Brata Alberta. Na wystawie prezentowane są prawie wszystkie obrazy, jakie zachowały się do dnia dzisiejszego, namalowane przez Adama Chmielowskiego. Najważniejszym eksponatem wystawy jest wizerunek „Ecce Homo” – obraz z sanktuarium Świętego Brata Alberta ss. Albertynek w Krakowie, gdzie umieszczony w ołtarzu głównym świątyni jest otoczony kultem. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Obrazy wypożyczone zostały ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz udostępnione przez osoby prywatne. Uzupełnieniem ekspozycji są pamiątki związane ze świętym Bratem Albertem. Na koniec zobaczyliśmy pomieszczenia i pamiątki z krakowskiego okresu pobytu wówczas księdza i profesora Karola Wojtyły w Krakowie na ul.Kanonicznej.

O godz. 13:00 udaliśmy się naszym samochodem do Domu Duszpasterskiego przy Sanktuarium w Łagiewnikach na wspólną rekreację. Po odpoczynku udaliśmy się do „Centrum Jana Pawła II – Nie lękajcie się!”. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy kilka wątków związanych z naszą parafią.

 

Gdy wybiła godz. 17:00 wyruszyliśmy w droge powrotną do grodu nad Wisłokiem – Rzeszowa.

[Best_Wordpress_Gallery id=”37″ gal_title=”Biedaczyna z Krakowa”]

Specjalne podziękowania dla księdza Adrzeja Fyda z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

About the Author