Wielka Sobota to dzień ciszy i skupienia

W kościele przez cały dzień trwała adoracja przy Grobie Pańskim. Był to również czas poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół.

Najważniejsza jednak w Wielką Sobotę była wieczorna Wigilia Paschalna. Ta najważniejsza i najpiękniejsza liturgia Triduum Paschalnego, rozpoczęła się w naszym kościele o godz.19.00. Obrzędy tej Wigilii obejmowały poświęcenie ognia, paschału, wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Mszę Świętą. W tej uroczystości liturgia światła doprowadza nas w uroczystym hymnie Exsultet do prawdy, że Jezus jest światłem, które rozjaśniło ciemności. Ten starożytny śpiew wykonywany podczas Wigilii Paschalnej wykonywany jest zawsze na początku Liturgii, po procesji do ołtarza z zapalonym Paschałem. Paschał posiada dwojaką wymowę – symbolizuje ogień, który towarzyszył Izraelitom podczas ucieczki z Egiptu oraz Chrystusa – Światłość świata. Także procesja z paschałem zawiera tę podwójną symbolikę: przejście przez Morze Czerwone oraz Paschę Chrystusa. Exsultet wyśpiewuje wspaniałość Bożego dzieła odkupienia świata – od grzechu Adama aż do zbawienia, które dokonało się w Chrystusie:

„ Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. ….”

Radosny śpiew i dźwięk dzwonków (które zamilkły w Wielki Czwartek) obwieszcza światu, że Chrystus już zmartwychwstał! „Alleluja!”

[Best_Wordpress_Gallery id=”46″ gal_title=”Wielka Sobota”]

Równocześnie do uroczystości w naszym kościele chorzy ze Szpitala nr 2 im. św.Jadwigii  uczestniczyli w Liturgii Wielkiej Soboty w Kaplicy Szpitalnej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”47″ gal_title=”wielka sobota szpital 2017″]

About the Author