Wielki Piątek: Liturgia na cześć Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. To dzień męki i śmierci Chrystusa. Dla katolików jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii lecz Liturgię Męki Pańskiej.

W naszej parafii rozpoczęła się ona o godz. 17.00. Na początku liturgii ,w chwili ciszy , skupienia i zadumy księżą leżali krzyżem przed ołtarzem, a wokół niego zgromadzeni wierni.

Po modlitwie wstępnej nastąpiła Liturgia Słowa Bożego, w skład którego wchodziły dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii Św. Jana czytanej przez gościa ks. Witolda, oraz wikariuszy ks. Tomasza i ks. Marcina.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża unosząc i ukazując wiernym z śpiewem: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: “Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż został w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim wykonując kilka kroków na kolanach i całuje krzyż.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnie przygotowanym miejscu wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Po tych uroczystościach adoracja w naszej parafii trwała do godziny 23.00. Zostały odśpiewane trzy części Gorzkich Żali, a po nich wierni mogli trwać przed Najświętszym Sakramentem na indywidualnej modlitwie.

O godz.20.00 –tradycyjnie już od wielu już lat- mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej po cmentarzu.

Równocześnie do uroczystości w naszym kościele chorzy ze Szpitala nr 2 im. św.Jadwigii  uczestniczyli w Liturgii Wielkiego Piątku w Kaplicy Szpitalnej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”48″ gal_title=”Wieli Piątek szpital 2017″]

About the Author