Wielki Czwartek- rozpoczęcie Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. To szczególny czas w kalendarzu liturgicznym – wspomina się wtedy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy – największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha ( w jęz. jidysz Pajsoch ) w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście – w tradycji katolickiej odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu Eucharystii – znaku Bożej miłości. Zarówno czytania jak i obrzędy tego dnia podkreślają służebną postawę Chrystusa, który przepasuje się prześcieradłem i myje uczniom nogi, każąc im w tym naśladować siebie. W relacji trzech Ewangelistów (Mateusza, Marka i Łukasza, tzw. Ewangelie synoptyczne) to była właśnie żydowska uczta paschalna, którą Jezus spożył ze swymi uczniami w przeddzień swej męki. Podczas niej ustanowił swój wieczny testament: Najświętszy Sakrament – Eucharystię (o czym mówi czytane wtedy w liturgii słowa drugie czytanie z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian).

Liturgia Wielkiego Czwartku w naszym kościele rozpoczęła się o godz. 18.00 procesyjnym wejściem do ołtarza. Uwagę zwracało otwarte i puste tabernakulum. Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. Proboszcza sprawowali wszyscy kapłani posługujący w naszej parafii.

Końcowym elementem liturgii tego dnia było przeniesienie Najświętszego Ciała Pana Jezusa do ciemnicy, i Jego indywidualna adoracja do godz. 23.00.

Wielki Czwartek – to również dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa – stajemy w obliczu wielkiej Tajemnicy powołania i za księdzem Janem Twardowskim powtarzamy :

„ … przed kapłaństwem w proch padam,

i przed kapłaństwem klękam…”

Kierujemy w tym dniu nasze myśli i modlitwy w kierunku kapłanów pracujących w naszej wspólnocie parafialnej.

Drodzy Kapłani

W tym dniu szczególnym chcemy Wam podziękować za Waszą wśród nas obecność, za codzienną Eucharystię, głoszone Słowo, za Waszą posługę w konfesjonale i w formacjach duszpasterskich działających w parafii. Codziennie patrzymy na Waszą pracę, troskę i poświęcenie dla parafii.

Życzymy Wam Bożej radości, która niech Wam towarzyszy w każdym dniu kapłańskiej posługi, życzliwych ludzi gotowych do pomocy, obfitych Darów Ducha Świętego, a Maryja Matka Kapłanów niech swą macierzyńską miłością broni , osłania i wyprasza potrzebne łaski.

Szczęść Boże

[Best_Wordpress_Gallery id=”72″ gal_title=”2018 W Czwartek”]

About the Author