Wielki Piątek

W naszej parafii Liturgia Wielkopiątkowa – Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się o godz. 17.00. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie celebruje się Mszy Świętej, jako że tego dnia Jezus – Baranek Paschalny – umierał na krzyżu za nasze grzechy, po czym został złożony w grobie. Te wydarzenia są też celebrowane podczas liturgii. Bardzo skromna oprawa, obnażony ołtarz oraz kolor czerwony szat liturgicznych mają podkreślać jego pełen powagi i zadumy charakter. Po Modlitwie Powszechnej, jest czytana Męka Pańska (z Jana, 18-19) i adorowany Krzyż, na którym umierał nasz Zbawiciel. Po czym następuje już tylko rozdanie Komunii Świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu okrytego welonem do specjalnego zaciemnionego miejsca w Kościele, zwanego ciemnicą, na znak złożenia Jezusa do grobu.

Po tych uroczystościach adoracja w naszej parafii trwała do godziny 23.00. Zostały odśpiewane trzy części Gorzkich Żali, a po nich wierni mogli trwać przed Najświętszym Sakramentem na indywidualnej modlitwie.

O godz.20.00 –tradycyjnie już od wielu już lat- mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej po Starym Cmentarzu na Pobitnym.

[Best_Wordpress_Gallery id=”74″ gal_title=”2018 Wielki Piątek w parafii”]

Równolegle w Kaplicy Szpitalnej dla pacjentów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej była liturgia na Cześć Męki Pańskiej składająca się z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i procesji do Grobu Pańskiego.

[Best_Wordpress_Gallery id=”73″ gal_title=”2018 W P Szpital”]

 

About the Author