Od kantyczka …

Podczas pierwszej mszy św. w tymczasowej kaplicy naszej parafii ks. proboszcz Stanisław zapraszał wszystkich „abyśmy odkurzyli i przynosili do śpiewu kantyczki”. W niedługim czasie od tych słów w kaplicy został zamontowany ekran i rzutnik slajdowy z pieśniami. Już w nowej świątyni zamontowano nowszą wersję, rzutnik cyfrowy tekstów który w swojej pamięci mógł zapisać setki tradycyjnych ramek slajdów i błyskawicznie każdą z nich wyświetlić na cyfrowym diodowym ekranie.

Technika rozumiana […] jako zespół narzędzi, którymi człowiek posługuje się przy pracy, jest niewątpliwie sprzymierzeńcem człowieka. – Jan Paweł II, Encyklika Laborem Exercens

Dziś mamy już najnowszą wersję Systemu Multimedialnego do wyświetlania pieśni.

Instalacja w naszym kościele jest oparta na Systemie Multimedialnym. Składa się z centralnej konsoli będącej  mini komputerem sterującym bezprzewodowo urządzeniami peryferyjnymi oraz ekranu LCD.

Nowe funkcje:

Pierwsze zmiany dotyczą wyświetlania tekstu. W urządzeniu pojawiło się aż 12 różnych krojów czcionki wraz z funkcją „Auto-zoom”, która automatycznie rozbija tekst, aby zoptymalizować wielkość czcionki, czyli tekstu wyświetlanej pieśni dla wiernych.

Druga istotna zmiana dotyczy możliwości wgrywania do Multimedialnego Śpiewnika zdjęć, które mogą posłużyć za tło do poszczególnych tekstów pieśni, za wygaszacz ekranu pomiędzy pieśniami lub za ekran powitalny przed mszą świętą zawierający np. intencję.

Trzecia funkcja, która pojawiła się w Multimedialnym Śpiewniku, pozwala na wyświetlanie na ekranie głównym zdjęć, które można wykorzystywać podczas kazań lub rekolekcji.

Czwarta, ostatnia funkcja dotyczy sterowania radiowego dla Multimedialnego Śpiewnika. Pilot pozwala na bezprzewodowe przełączanie poszczególnych zwrotek pieśni, poruszania się pomiędzy kolejnymi pieśniami w zestawach oraz pozwala na obsługę prezentacji fotograficznych.

Centralna konsola – znajduje się na pulpicie organowym na chórze i jest wyposażona w mały monitor podglądu oraz pamięć mieszczącą nawet ok. 5000 pieśni, litanii i modlitw. Zawartość jest pogrupowana w odpowiednie zestawy na różne okazje. Organista ma możliwość obserwowania wyświetlanego tekstu na monitorze podglądu, a także omijania lub powtarzania zwrotek, a nawet powtarzania całych pieśni w zestawach, bez mrugania na ekranie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”34″ gal_title=”Wyświetlacz”]

Opracowano na podstawie inf. producenta i innych dostępnych materiałów.

About the Author