„ W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy! „

Rankiem w Wielką Niedzielę odprawiana jest we wszystkich kościołach Polski Msza święta rezurekcyjna. Radość wypełnia serca wszystkich wiernych uczestniczących w tej Ofierze. Radosne Alleluja rozbrzmiewa nie tylko w murach świątyń, ale i w przestrzeni publicznej w czasie procesji rezurekcyjnej. W naszej Ojczyźnie procesja rezurekcyjna ma od wieków bardzo uroczystą oprawę. To także znak polskości, naszej religijności i przywiązania do tradycji ojców. Procedamus in pace! Przed mszą rezurekcyjną idzie wielka procesja, a w czasie trzykrotnego obchodzenia kościoła śpiewana jest bardzo dostojna pieśń: „ Wesoły nam dzień dziś nastał „ W Śpiewniku kościelnym ks. Jana Siedleckiego w wydaniu z roku 1958 liczy ona aż 17 zwrotek. To prawdziwa perła wśród polskich pieśni religijnych, mimo że jest wykonywana tylko raz w roku, trwa od stuleci. Jej zachowaniu sprzyja niewątpliwie wyjątkowość okazji głosi wieść o najważniejszej tajemnicy wiary, o Zmartwychwstaniu Jezusa. Słowa kluczowe tej pieśni to Zbawiciel, Zmartwychwstanie, radość, wesele.

W naszej parafii w niedzielny poranek na Mszy Świętej rezurekcyjnej o godzinie 6.00 licznie zgromadzili się parafianie oraz goście. Podczas procesji wokół kościoła obok hostii w monstrancji niesiony był krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figura Jezusa Zmartwychwstałego, a bicie dzwonów obwieściło dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa.

Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz, towarzyszyli mu księża goście –ks. Witold Wójcik Dyrektor Katolickiego Radia VIA oraz ks. Piotr Dzierżak ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

[Best_Wordpress_Gallery id=”76″ gal_title=”2018 Rezurekcja”]

About the Author