8 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. W Polsce główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W związku z tym, że jest to również święto patronalne Caritas.

Z tej okazji w naszej parafii uroczysta była Msza św. dziękczynna o godz. 10:30 z procesją. Czytania, śpiew responsoryjny i dary ofiarne przygotował Parafialny Zespół  i Szkolne Koło Caritas.

W Godzinę Miłosierdzia o 15:00 w chwili konania Jezusa na krzyżu spotkaliśmy się w Kościele aby pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Wójcik.

Zwieńczeniem Tygodnia była XV Pielgrzymka Wolontariuszy naszego Zespołu Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w sobotę, 14 kwietnia. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

[Best_Wordpress_Gallery id=”78″ gal_title=”2018 Niedz. Miłosierdzia Bożego Caritas”]

***

Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).

Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał w 1985 r. kard. Franciszek Macharski. Następnie zrobili to niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Papież ogłosił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.

Od 2013 r. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele Tydzień Miłosierdzia. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.

About the Author