Liturgiczne wspomnienie Świętej Rity z Cascii

22 maja po raz kolejny przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystość liturgicznego wspomnienia Św. Rity z Cascii.

Ta włoska święta przyciąga ludzi strapionych, przygniecionych ciężkimi problemami życia, chorych , samotnych, znajdujących się z ludzkiego punktu widzenia w sytuacjach beznadziejnych.

Uroczystości w naszej parafii rozpoczęły się o godzinie 16.30 się modlitwą różańcową z odczytaniem złożonych próśb i podziękowań , a o godzinie 18.00 została odprawiona koncelebrowana , uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Stanisława Jamrozka – Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. Msza Święta transmitowana była przez katolickie radio VIA. Splendoru modlitwie Ludu Bożego dodawał nasz chór parafialny „Magnificat”.

Podczas wygłoszonej homilii ks. Biskup poruszył temat naszego świadomego i konsekwentnego dążenia do świętości –naszego wpatrywania się tego co w górze. :” Dążcie do tego co w górze, nie do tego , co na ziemi…” (Kol.3,1). Wezwani jesteśmy bowiem do tego, aby będąc tu na ziemi , szukać tego co w górze-czyli Boga. Jego Królestwo, Jego zamysł, prawo i ład mają być obiektem naszych dążeń. Dzięki Jezusowi Królestwo Boże jest pośród nas – rozpoczęło się nowe stworzenie, w którym uczestniczymy. Jesteśmy wezwani aby je realizować w swoim życiu , ale też pomagać innym odnaleźć ten ład, aby potem ujrzeć Boga ” twarzą w twarz „. Jak podkreślał ks. Biskup potrzeba nam dojrzałości w wierze, duchowej bliskości z Bogiem , co pozwoli nam osiągnąć pełnię – bo :” ….teraz widzimy jakoby w zwierciadle , niejasno, wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz” ( 1 Kor 13,11-12 )

Po koniec nabożeństwa poświęcone zostały przyniesione przez wiernych róże. Legenda mówi, że krótko przed śmiercią Rita poprosiła o przyniesienie róży ze swojego klasztornego ogródka. Mimo zimy i mrozu jej przyjaciółka znalazła pod śniegiem rozkwitłą różę i zaniosła ją ciężko chorej Ricie. Stąd te kwiaty stały się atrybutem Świętej.

Po Mszy Świętej odmówiono kolejną nowennę do Świętej Rity, a następnie wierni mogli oddać cześć jej Relikwiom.

[Best_Wordpress_Gallery id=”80″ gal_title=”2018 św Rita”]

About the Author